«Святий Спас прийшов до нас»

2017-08-11

/Files/images/pryvitannya-z-medovym-spasom (1).jpg

За переказами, свято Перший Спас з’явилося після того, як жителі Константинополя в цей день з храму Святої Софії, в розпал страшної епідемії, винесли частинку хреста, на якому був розп’ятий Ісус Христос, і освятили водойми і колодязі. І сталося диво – хвороба, яка забрала тисячі життів, пішла з міста.

На Медовий Спас освячують воду в річках, джерелах, колодязях не тільки в пам’ять про константинопольському диво. У стародавніх літописах сказано, що саме в серпні князь Володимир хрестив Київську Русь. Ось чому Перший Спас в народі часто називають Спасом на воді, Мокрим Спасом і вшановують воду.

Наші пращури на Медовий Спас обов’язково купалися у водоймах. Вважалося, що в цей день вся вода набуває чарівної сили – змиває гріхи, рятує від бід і хвороб увесь рік. А ось купатися після 14 серпня було заборонено – можна було захворіти і навіть потонути.

14 серпня в церквах освячують не тільки воду, але також і мед. Саме в цей час соти у вуликах заповнені медом і саме час збирати урожай, а після освячення, пригощатися досхочу. У слов’ян з нього ще готували популярний хмільний напій – медовуху. У народі її використовували не тільки в якості святкового напою, а й лікували хвороби і недуги.

Існує ще одна назва свята 14 серпня – Маковей. У цей день в храмах згадують про мученицьку смерть за віру семи братів Маккавеїв. З 14 серпня на полях починали збирати мак і пекти пироги з цією начинкою. На свято Маковея раніше, в дохристиянські часи, люди створювали спеціальні букети-обереги – маковійчики, які захищали сім’ю від біди на протязі всього року. Не перестали збирати маковійчики і після приходу християнства. Їх слід освятити в церкві і берегти як зіницю ока цілий рік – він буде захищати будинок і всіх членів сім’ї від хвороб і неприємностей.

Висушений маковійчик найкраще поставити на підвіконня. А щоб захистити своє житло від чаклунських чар, по дому треба порозсипати мак (хоча б біля порога і по кутах в кожній кімнаті).

Народні прикмети на Медовий Спас:

· На Маковея літо закінчується, осінь починається.

· На Перший Спас і жебрак медку спробує.

· Медовий Спас нові колодязі освячує.

· У перший Спас будь бабин гріх проститься.

· Після першого Спаса в воду не заходять.

· Після Першого Спаса коней в річці не купають.

/Files/images/СПАС.jpg

В читальному залі КЗК «Апостолівська міська бібліотека» з нагоди Першого Спасу підготовлено народознавчий калейдоскоп «Святий Спас прийшов до нас». На ньому Ви знайдете всю існуючу у нас літературу про це дивовижне свято та традиції, які формувалися віками. Запрошуємо Вас відвідати читальний зал. ВІТАЄМО З МАКОВЕЄМ!!!

Кiлькiсть переглядiв: 268

Коментарi