Вона в віки майбутні йти повинна
(до 150-річчя від дня народження Лесі Українки)
Лариса Петрівна Косач (Леся Українка) народилася 25 лютого 1871році в Новоград – Волинському в інтелігентній родині. Ім’я поетеси овіяне всенародною любов’ю. Це була людина виняткової мужності і принциповості, духовної краси і мистецького обдарування. Її талант виявився у багатьох різновидах літературної праці - поезії, драматургії, прозі, літературній критиці і публіцистиці, перекладницькій роботі і фольклористиці. Свою творчість письменниця пов’язувала з визвольним рухом, пролетарським зокрема, «віддала йому всі сили, сіяла розумне, вічне»,- так писала в 1913році «Рабочая правда», яка назвала українську поетесу другом робітників. Серед близького оточення, родичів і знайомих Косачів були люди, чиє життя тісно пов’язувалося з українською культурою - М. Драгоманов, І.Франко, М. Старицький, М. Лисенко та інші. Спілкування з ними сприяло творчому зростанню талановитої дівчини.
Леся вирізнялася лагідною вдачею, працьовитістю, винятковими здібностями до науки, поезії, музики. Захворівши в дитинстві, поетеса вела, за її власним виразом, «тридцятилітню війну» з туберкульозом.
Через хворобу Леся не могла ходити до школи, не вчилася у жодному навчальному закладі. Але завдяки старанням, наполегливій праці вона самотужки здобула освіту, різносторонні і глибокі знання, які вражали сучасників. Вона знала понад десяток мов.
Померла Леся Українка 1серпня 1913року в Грузії в м. Сурамі. Похована вона в м. Києві на Байковому кладовищі.
За життя Леся Українка була відома не лише на Україні та в Росії, а й в Грузії, знали її і в Болгарії, Чехії, Польщі, Німеччині, Австрії. Нині твори поетеси, що утверджують ідеали свободи, гуманізму, людського братерства, читають на різних континентах, видаються різними мовами світу.
У цьому році виповнюється 150 років від дня народження поетеси. В бібліотеках слід привернути увагу користувачів до цієї дати.
Це можна зробити шляхом підготовки та проведення літературних годин, уроків – портретів, літературних вечорів, вікторин, книжково - предметних виставок , виставок – портретів, сигнальних зупинок у фонді, відеороликів, слайд – презентацій, віртуальних виставок, відео – портретів.
ТЕМАТИКА ЇХ МОЖЕ БУТИ ТАКОЮ:
ü Вітрила її долі
ü Поетеса злому століть
ü Зі співом на вустах
ü Митті яскравого життя
ü Мрії зламане крило
ü Ні долі, ні волі у мене нема
ü Незгасне світло поетичної зорі
ü Берегиня українського народу
ü Співоча душа України
Наголошуємо, що всю роботу доречно координувати зі школами та іншими закладами освіти, інтелігенцією та органами місцевого самоврядування. Радимо по можливості активно застосовувати ЗМІ.