• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини бібліотеки
  • "Горить свіча слави козацького пісняра" (100 років від дня народження Володимира Кириловича Малика (1921–1998), українського письменника - 21 лютого)

"Горить свіча слави козацького пісняра" (100 років від дня народження Володимира Кириловича Малика (1921–1998), українського письменника - 21 лютого)

2021-02-16

/Files/images/малик.jpg

21 лютого минає 100 років від дня народження відомого майстра історичного пригодницького роману Володимира Малика. Володимир Кирилович Малик (справжнє прізвище — Сиченко) народився 21 лютого 1921 року в с. Новосілках Макарівського району на Київщині в селянській родині. У дитинстві Володимир любив часто бувати в бібліотеці, звідки рюкзаками ніс книги, над якими сидів цілими днями - настільки великим було його захоплення літературою. Учасник війни, нагороджений орденами і медалями. Закінчив філологічний факультет Київського університету. Його історична проза – це яскравий зразок патріотизму і безмежної любові до рідної землі. В ці дні низько схиляє голову перед мудрістю талановитого майстра пера.

Із 77 прожитих літ для творчої праці він отримав від долі не так і багато — сорок років. За цей час устиг написати історичну хроніку-тетралогію «Таємний посол», до якої ввійшли романи «Посол Урус-шайтана» (1969), «Чорний вершник» (1976), «Шовковий шнурок» (1977), романи «Князь Кий» (1982), «Чумацький шлях», «Горить свіча», «Черлені щити» (1985) ...

Герої його творів — відомі в історії особистості: князі Кий та Ігор, русич-захисник Києва — Микита Кожум’яка, народні месники Олекса Довбуш, Устим Кармелюк і Семен Палій та козацькі ватажки Іван Сірко, гетьман Юрій Хмельницький, польський король Ян Собеський та ін.. Талановитим пером Володимир Малик наблизив ті давноминулі часи до нашої сучасності, зріднив своїх читачів із благородними борцями-патріотами минулих віків.

В літературу приходять по-різному. Автор пригодницьких та історичних творів Володимир Малик увійшов до неї за якихось півгодини. Сталося це так. Одного сонячного червневого дня 1956 року в редакцію видавництва «Молодь» увійшов стрункий чоловік і запропонував письменникові Б. Чайковському прочитати свою поему-казку «Журавлі-журавлики». Ознайомившись з нею, Чайковський з деяким сумнівом в душі дав згоду на друк цього твору. Збірка побачила світ у 1957 році.

Протягом багатьох десятиліть твори Володимира Малика з захопленням читають діти, молодь і дорослі. Адже, за словами того ж Б. Чайковського, письменник «заворожує чудовими й чарівними мандрами з країни в країну, з епохи в епоху, примушує радіти і ридати, любити і ненавидіти, переживати як власні, знегоди й перемоги героїв».

Ці твори стали набутком нашої літератури, а їх автор зайняв одне з почесних місць серед кращих сучасних романістів історичного жанру. За твори історико-патріотичної тематики, зокрема романи «Посол Урус-шайтана», «Шовковий шнурок» та «Князь Кий», В. Малик удостоєний літературної премії імені Лесі Українки 1983 року.

Роман «Князь Кий», написаний до 1500-річчя заснування Києва, переносить читача у сиву давнину, у вир складних історичних подій, коли після роздроблення гунської держави Аттіли в середині V ст. її спадкоємці, ворогуючи між собою, намагалися знову підкорити східнослов'янські племена.

Останній роман Володимира Малика «Черлені щити» присвячений також важливій сторінці нашої вітчизняної історії — походові новгород-сіверського князя Ігоря на половців та славнозвісній поемі «Слово о полку Ігоревім».

В історичному романі «Горить свіча» (1992) В. Малик описує трагічні події, які на цілі століття перервали політичний та культурний розвиток України, - Батиїв погром Києва та розорення інших наших земель.

Про своєрідне явище в історії українського народу – чумацтво В. Малик розповідає в романі «Чумацький шлях» (1993). Головний герой твору – Івась Бондар залишає в Лубнах кохану дівчину Катрю і разом зі своїм хазяїном Хуржиком та чумацькою валкою їде в Крим по сіль. Йому довелося пройти через незвичайні смертельно небезпечні пригоди: зустріч з Потьомкіним та Катериною Другою, татарський полон і втеча з нього, вступ до війська чорноморських козаків, участь у складі цього війська у війні 1786-1791 рр. проти Туреччини…

Палкий патріот України, своїми творами він відкривав приховану правду історії. За це отримував критику і звинувачення. Доводилось писати «езоповою мовою», писати для дітей у пригодницькому жанрі.

Виваженість думки, чистота помислів, виняткова щирість і чесність були характерними рисами В. Малика. Недарма читачі та деякі літературні критики порівнюють твори Володимира Кириловича з творами французького романіста Олександра Дюма, а талант українського письменника ставлять поряд із мистецькою майстерністю поляка Генріка Сенкевича.

У житті письменник був чесною, скромною та доброю людиною. Багатьом початківцям допомагав порадами, вивів на широкий літературний шлях. Усе своє життя письменник прожив гідно, у великих творчих та плідних трудах. Багато його творів перекладено іноземними мовами.

Шановні поціновувачі художнього слова! КЗК «Апостолівська міська бібліотека» запрошує Вас доторкнутися до сторінок романів Володимира Малика і ви поринете в світ захоплюючих пригод! Користувачі Facebook'у мають можливість переглянути на сторінці нашої бібліотеки відео-персоналію «Слави козацької пісняр», що була підготовлена бібліотекарем абонементу Тимошенко В.С.

Кiлькiсть переглядiв: 70

Коментарi