«Великий обсерватор людського життя»

2020-09-24

/Files/images/IMG_5555555.jpg

«Без науки, без струменту, без опиту, куди не повернися, нічого не зробиш.» (І. Карпенко-Карий)

Іван Карпенко-Карий (справжнє прізвище -Тобілевич) – український письменник, драматург, актор, ерудит, один з корифеїв українського побутового театру. Народився 29 вересня 1845 в селі Арсенівка поблизу Єлисаветграда (нині Кіровоград). У сім’ї керуючого маєтком Карпа Тобілевича.

З нагоди відзначення 175-річниці від дня народження українського письменника, драматурга та актора в КЗК «Апостолівська міська бібліотека» кафедрою юнацтва 24 вересня 2020 року була організована сигнальна зупинка «Великий обсерватор людського життя», на якій представлені твори письменника українською мовою, матеріали про його творчий і життєвий шлях.

Навчався письменник у Бобринському повітовому училищі, яке в 1859 році закінчив на “відмінно”. Іван Тобілевич отримав посаду писарчука в 14 років. Протягом 23 років був чиновником і довгий час був секретарем міської поліції в Єлисаветграді.

У 1880-і роки грав у трупі М. Л. Кропивницького, з 1883 року став писати драми українською мовою. У 1886 році в Херсоні вийшла збірка його драм: «Бондарівна», «Хто винен?» і «Розумний и дурень». У 1887 році була видана його драма «Наймичка», в 1891 – «Мартин Боруля». Перевага його драм – жвавість, цілісність характерів і хороша мова.

1906 український письменник захворів, залишив сцену й виїхав на лікування до Берліна. 15 вересня 1907 року Карпенко-Карий помер після тяжкої хвороби. Поховано його на хуторі Надія.