Авторська полиця «Талант високий, самобутній» (до 230-річчя від дня народження Петра Петровича Гулака-Артемовського)

2020-01-09

/Files/images/IMG_20200109_141636.jpg

«Талант високий, самобутній» - за такою назвою на абонементі КЗК «Апостолівська міська бібліотека» оформлено авторську полицю до 230-ї річниці від дня народження Петра Гулака-Артемовського (1790-1865), поета, перекладача, педагога, культурно-освітнього діяча. Експозиція, яка висвітлює життєвий і творчий шлях поета, представлена збірками його творів, до яких увійшли перекладні поезії, статті, листи письменника, літературою про нього.

Народився Петро Гулак-Артемовський 27 січня 1790р. у містечку Городище на Київщині (нині місто Черкаської області) в родині священика. Змалку відчув красу народної пісні, захопився народними казками. У 1801-1803 pp. навчався у Київській академії, а з 1817 р. – у Харківському університеті, з яким було пов’язане його подальше життя: з 1825 р. він професор історії і географії, а у 1841-1849 pp. – ректор. Був високоосвіченою людиною, володів польською і французькою мовами, цікавився просвітницькими ідеями, інтенсивно займався науковою роботою.

Найпліднішими у творчості поета були 20-ті роки ХIХ ст. У цей період він публікує байки “Солопій та Хівря”, “Тюхтій та Чванько” (обидві 1819), “Дурень і Розумний”, “Цікавий і Мовчун” (обидві 1820), “Батько та Син”, “Рибка”, “Дві пташки в клітці” (всі 1827), в яких торкається життєвих проблем, часом соціального характеру.

Новаторські пошуки поета в жанрі байки привели до вдосконалення її форм, які цілком можна вважати сучасними. Краща частина літературної спадщини митця назавжди ввійшла до скарбниці українського художнього слова.