Літературна полиця «Майстер веселого сміху»» (до 120-річчя від дня народження Олександра Івановича Ковіньки)

2020-01-08

/Files/images/IMG_20200109_141231.jpg

14 січня 2020 р. Україна відзначає 120-річчя від дня народження Олександра Ковіньки, чиї книжки так гарно розповідають про Україну, про її людей. Сьогодні, відповідаючи на запитання про секрет успіху нев’янучої довготривалої ковіньчиної гуморески, знаходимо відповідь у самого автора: «Чесно кажу: слухав я і оте, слухав я і оце, а писав, як мої душевні почуття веліли. Писав, додержуючись народної мудрості: пиши та не бреши».

І щасливою, і нелегкою була літературна доля Олександра Івановича Ковіньки, визначного старійшини української гумористики, нашого земляка.

Ковінька (справжнє прізвище Ковінько) Олександр Іванович народився 14 січня 1900 року в сім’ї хлібороба в селі Плоске Решетилівського повіту на Полтавщині. Перш ніж стати визначним метром української гумористики, йому, синові хлібороба, довелося в дитинстві наймитувати, юнаком – воювати на фронтах громадянської війни, пройти через кайзерський полон, пізнати тортури у білопольському таборі у Познані.

Друкуватися почав 1926 року – тоді з легкої руки Остапа Вишні в газеті «Селянська правда» було вміщено гумореску Олександра Ковіньки «Містки та доріженьки». Виступав із фейлетонами та гуморесками в місцевій і республіканській пресі, зокрема в «Більшовику Полтавщини».

Успішну працю Ковіньки на ниві літератури перервали сталінські репресії: письменника звинуватили у приналежності до вигаданої контрреволюційної організації. На десять років його вислали до виправно – трудових таборів спокутувати «провину». Після чого був удруге заарештований і ув’язнений у таборі поблизу Магадана. «Сатира вічно була гостра, гірка і солона. Сатира не визнає ніякої патоки», - казав автор.

Олександра Ковіньку було визнано невинним лише через 21 рік із часу першого арешту. Олександр Іванович повернувся до рідної Полтави, був відновлений у лавах Спілки письменників України, повністю поринув у літературну роботу. Його творчий доробок поповнився збірками гумору та сатири, повістями.

Не мав О. Ковінька високих нагород, окрім премії імені Остапа Вишні, проте здобув найголовнішу – любов народу.

З нагоди 120-ї річниці від дня народження О. Ковіньки у КЗК «АМБ» було організовано літературну полицю «Майстер веселого сміху».

Шанувальники і цінителі українського гумору, що завітають до абонементу нашої бібліотеки, зможуть ознайомитись з творчим набутком письменника-гумориста.