• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини бібліотеки
  • «Є вареники у хаті – в Україні все гаразд» (засідання народознавчого клубу «Криниченька»)

«Є вареники у хаті – в Україні все гаразд» (засідання народознавчого клубу «Криниченька»)

2019-05-23

/Files/images/P90523-094736.jpg

Є вареники у хаті -

В Україні все гаразд:

Всі - щасливі і багаті,

Щедре сонце світить в нас!

Слава хаті українській,

Слава нашій всій землі,

І вареникам у мисці,

Що на нашому столі!

(Микола Гнатко)

Народна кухня – це така ж культурна спадщина українського народу як мова, література, мистецтво. Борщ, галушки, куття, іноземець скаже – то Україна. А таку страву, як вареники знає кожен. Як кажуть: «Вареники, вареники, Божі хваленики, не кожен їх варить, але кожен їх хвалить».

Вареники на столі українців — це домашнє урочисте застілля, затишок і тепло домашнього вогнища. Ця страва завжди доречна — і в піст, і у свято. І на сході, й на заході, і на півдні та півночі України — всюди гостя зустрінуть вареничками. «Вареники на стіл — біда за поріг», — каже народна мудрість. А вже начинок для вареників не перелічити. Із сиром, м’ясом, капустою, картоплею, вишнею — це традиційні начинки. Такі варенички варять по всій Україні. Але є й особливі рецепти. На Поліссі відомі вареники з гречаною кашею, сухими грушами, ягодами чорниці. У Причорномор’ї гостей пригощали варениками з рибним фаршем. А в Західній Україні ґаздині подавали на стіл «шляхетні» вареники — з телячою печінкою, перекрученою з салом, цибулею та перцем.

/Files/images/P90523-101103.jpg

23 травня до інформаційно-краєзнавчого відділу КЗК «Апостолівська міська бібліотека» були запрошені постійні учасники народознавчого клубу «Криниченька» учні 9-А класу ЗОШ №3 (класний керівник Присяжна С.А.) на чергову зустріч «Є вареники у хаті – в Україні все гаразд». У ході цікавого пізнавального заходу учні ознайомилися з побутом нашого народу та поглибили знання з української традиційної кухні, а особливо з виготовлення вареників. Уважно та з захопленням сприйняли інформацію про значущість вареників у культурному та побутовому житті українців. До уваги присутніх був запропонований відео – перегляд про пам’ятники вареникам, які є в різних містах.

/Files/images/P90523-101729.jpg

Під веселий музичний супровід пісень про вареники свою активність, ерудованість, кмітливість школярі проявили в конкурсах, запропонованих ведучими. На заході учасники клубу мали змогу ознайомитися з виставкою-інсталяцією «Вареники, вареники – Божі хваленики», на якій була представлена література з української кухні та вареники з різною начинкою.

/Files/images/P90523-102520.jpg /Files/images/P90523-102741.jpg

Підготували та провели музичний відео-салон провідний бібліотекар інформаційно-краєзнавчого відділу Байрак Л.І. та бібліограф Демченко В.А. Присутні були в захваті від заходу, який нікого не залишив байдужим.

/Files/images/P90523-103118.jpg

Фестивалі вареників – популярні в Україні. На початку вересня 2015 році фестиваль відбувся в Запоріжжі. Навесні 2015 року відбувся великий фестиваль вареників у Буковелі, де навіть створили партію любителів вареників. Рекордний вареник на подібному святі зварили в 2006 році в Черкасах, він мав вагу 70 кілограмів.

Їжте вареники бульб’яні, щоб ваші щічки були рум’яні.

Їжте вареники з капусти, щоб животи у вас були тлусті.

Їжте вареники з гречки — не буде між вами суперечки.

Їжте вареники з ревеню – не будете биті ремінем.

Їжте вареники з вишень - будете мати багато грошей.

Їжте вареники з грибами, щоб були ви багаті кумами.

Їжте вареники з маком — усі їжте зі смаком.

Їжте вареники з сиром — з добром вас і з миром.

(Українська народна творчість)

Кiлькiсть переглядiв: 599

Коментарi