• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини бібліотеки
  • «На Микитиному Розі Січ постала» (до 380-ти річчя заснування Микитинської Січі на місці сучасного м. Нікополя; засідання народознавчого клубу «Криниченька»)

«На Микитиному Розі Січ постала» (до 380-ти річчя заснування Микитинської Січі на місці сучасного м. Нікополя; засідання народознавчого клубу «Криниченька»)

2018-12-13

/Files/images/PC110086.JPG

«Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля і козацтво на всю Україну!» - так писав славнозвісний Микола Васильович Гоголь про наш край - Нікопольщину, у своїй повісті «Тарас Бульба». І мав рацію. Нікопольщина була центром Запорозького козацтва, де протягом більше як двісті років знаходились п'ять з восьми Запорозьких Січей: Томаківська, Базавлуцька, Микитинська, Стара Чортомлицька, Підпільнянська (Нова Січ).

Микитинська січ була розташована на Микитиному Розі або мисі, біля правого берега Дніпра, на півтораста сажнів нижче Стукалового чи Орлового острова, навпроти нинішнього містечка Нікополя Катеринославського повіту.

В наш час у містечку Нікополі від колишньої запорізької Січі не залишилося жодного сліду. Якихось п'ятдесят років тому, під час великої весняної повені, місце Січі, всі її цвинтарі та капличка були відрізані водою від берега й знесені вниз за течією Дніпра; сама ж річка Підпільна, на котрій стояла Січ, була розмита сильним напором води й, з року на рік розширюючись, вона перетворилася у широку ріку Орлову, котру тепер багато хто приймає за справжній Дніпро, по ній у літній час ідуть кораблі й тече вона якраз під самим Нікополем. Тому місце колишньої Микитинської Січі можна встановити лише за розповідями старожилів.

На згадку про видатні події, що відбулися на Запорожжі, у 1956 році у Нікополі встановлено пам’ятник Богдану Хмельницькому та гранітний пілон із меморіальною дошкою: «На цій місцевості знаходилась Запорозька (Микитинська) Січ. У 1648 році в цій Січі запорозькі козаки обрали Богдана Хмельницького гетьманом України». А у серпні 1990 року, напередодні свята «Дні козацької слави», присвяченого 500-річчю Українського козацтва, було встановлено меморіальні дошки – на честь заснування Микитиного перевозу, який дав початок сучасному Нікополю, самому засновнику Микитиного Рогу, запорожцю Микиті, та відомому козакознавцю Дмитру Івановичу Яворницькому.

11 грудня до інформаційно-краєзнавчого відділу КЗК «Апостолівська міська бібліотека» на чергове засідання народознавчого клубу «Криниченька» завітали учні 9-А класу ЗШ № 3 (класний керівник Присяжна С.А.). Народознавча відео-бесіда «На Микитиному Розі Січ постала» була присвячена 380-річчю заснування Микитинської Січі на місці сучасного м. Нікополя.

/Files/images/PC110078.JPG

Присутні на заході з цікавістю прослухали розповідь бібліотекарів Байрак Л.І. та Демченко В.А. про ті часи, які пов’язані з історією заснування Микитинської Запорозької Січі. До уваги присутніх був запропонований відео перегляд ескізу про місце розташування укріплень, споруд та загонів Січі.

Наприкінці зустрічі учні ознайомилися з бібліографічним оглядом книжкових видань «Літопис Микитинської Січі», в яких зібрана інформації про минуле козацького укріплення.

На Микитиному розі – велично стоять кургани,

Зберігають таємницю скіфського народу давню.

На Микитиному розі – в славнії часи козацькі.

Неприступна Січ стояла і Хмельницького вітала.

А обабіч цього міста, де тополі стоять тихо,

Отаман Сірко спочинок віднайшов собі назавжди.

По Микитиному рогу – чумаки у Крим спішили.

Розвивалось те містечко. Згодом назву ще й змінило.

Ви впізнали теє місце? Назви вже нема на карті.

Таємницю цих історій – Нікополь зберіг сучасний.

/Files/images/PC110076.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 107

Коментарi