• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини бібліотеки
  • «Усі мої думки тобі, народе вільний,і пісня серця, музика душі тобі!»(155 років від дня народження О.Кобилянської, української письменниці)

«Усі мої думки тобі, народе вільний,і пісня серця, музика душі тобі!»(155 років від дня народження О.Кобилянської, української письменниці)

2018-11-27

/Files/images/02.jpg

«Усі мої думки тобі, народе вільний,

І пісня серця, музика душі тобі!»

Ольга Кобилянська

27 листопада 2018 р. відзначається 155-річчя від дня народження О. Ю. Кобилянської - української письменниці демократичного напряму, автора повістей, численних оповідань, новел, нарисів про життя буковинського селянства та інтелігенції, громадсько-культурної діячки, людина незвичайної долі, яка заслужила всенародну шану, любов і визнання.. У наш час присвоюють звання «народний» діячам мистецтва, артистам, митцям, а письменниця О. Кобилянська заслужила такого визнання уже давно за те, що самотужки осягла багатства світової культури, служила словом своєму народові, і піднялася до вершин дум і сподівань народних.

Ольга Юліанівна Кобилянська народилась 27 листопада 1863 року в містечку Гура-Гумора на Південній Буковині (тепер Румунія) в родині дрібного службовця. У багатодітній збіднілій шляхетській родині (7 дітей) Ольга була четвертою дитиною. Батько, Юліан Якович Кобилянський, працював на посаді судового радника. Мати, Марія Йосипівна Вернер, походила із німецько-польського роду.

Друкуватися почала в 90-х роках. У 1894 році вийшов перший твір Ольги Кобилянської – повість «Людина», написана українською мовою і надрукована у львівському альманасі «Зоря». Це була перша спроба розкрити проблему емансипації жінки, її принижене становище у суспільстві. У цей же період були опубліковані повість «Царівна», новели «Жебрачка», «Природа», «Аристократка». «Царівна» була позитивно оцінена І. Франко: «Се перша у нас повість, основана не на інтригах та любовних пригодах, а на психічній аналізі буденного життя пересічних людей». У тому ж 1894 році Ольга Кобилянська бере участь у створенні «Товариства руських жінок на Буковині», обґрунтувавши мету цього руху в брошурі «Дещо про ідею жіночого руху». Вона активно виступає за рівні права чоловіка й жінки, порушує питання про тяжке становище жінки.

Доля жінки – головна тема творчості письменниці. Один із її найкращих творів про кохання – це романтична повість «У неділю рано зілля копала». В основі повісті лежить тема пісні-балади «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці». Практично через усю творчість О. Кобилянської проходить тема морально-етичних проблем життя інтелігенції: від ранніх творів до роману «Апостол черні». Ще однією з найважливіших тем творчості письменниці було правдиве зображення життя села. Повість «Земля» – стала видатним явищем не тільки української, а й світової літератури. Твори Ольги Кобилянської були перекладені німецькою, польською, чеською мовами.

Більш детально ознайомитись із життям та творчістю видатної письменниці можна, звернувшись до її творів і літератури про неї, представлених у бібліографічному нарисі «Усі мої думки тобі, народе вільний,і пісня серця, музика душі тобі!», який підготувала бібліограф Демченко В.А.. При створенні бібліографічної довідки були використані документи з фонду комунального закладу культури «Апостолівська міська бібліотека».

Кiлькiсть переглядiв: 117

Коментарi