«Поштова марка – важливий атрибут української державності» (До сторіччя української поштової марки)

2018-10-03

/Files/images/PA030009.JPG

2018 рік насичений пам’ят­ними історичними датами до 100-річчя Української революції. Одна з них — 100 років української поштової марки. З нагоди цієї дати в інформаційно-краєзнавчому відділі КЗК «Апостолівська міська бібліотека» бібліографом Демченко В.А. підготовлено книжково-ілюстративну виставку «Поштова марка – важливий атрибут української державності». На ній представлені книги з філателії та коротка довідка з історії розвитку української марки.

/Files/images/100-rokiv-ukrad197nskij-poshtovij-marci.jpg

Законом від 20.VІІІ.1918 р. міністерство пошти УНР наказало «наложити герб Української Держави» на російські марки, що з 1.IX.1918 р. без передруку не мали вже чинності в Україні. 27.VІІІ.1920 р. в Tapнoві влада УНР постановила вилучити з обігу всі попередні видання марок, натомість видала серію нових з таких 14 вартостей: 1 гривня — малюнок тризуба, 2 гр. — дівчина із прапором, 3 гр. — сільська хата із садком, 5 гр. — воли з возом, 10 гр. — Б. Хмельницький, 15 гр. — І. Мазепа, 20 гр. — Т. Шевченко, 30 гр. — П. Полуботок у кайданах, 40 гр. — С. Петлюpa, 50 гр. — козак-бандурист, 60 гр. — будинок Центральної Ради, 80 гр. — козаки на байдаках, 100 гр. — пам’ятник Володимиру Великому Києві, 200 гр. — поле і вітряк. Ці марки всі зубковані, з багатою українською орнаментикою. Проект для 2, 3, 30, 50, 80 і 200 гривень робив М. Івaсюк. Але це видання вже не встигло потрапити в обіг. Того ж року (І.VІІ) в Тарнові вийшла ще одна серія із 16 марок — передруки різних вартостей на шагах і гривнях. Це була так звана Українська «Кур’єрсько-польова пошта» (Історична довідка).

Деякі з марок того часу є і у фондах Національного музею історії України. Ескізи для них виконали Георгій Нарбут і Антон Середа. На основі закону від 18 квітня 1918 року частину першої серії, названої «шагівковою», друкували на картоні і з написом на звороті «Ходить нарівні з дзвінкою монетою». Їх уживали замість монет, які вийшли з обігу.

У червні 1923-го більшовицька влада видрукувала в берлінській друкарні 4 поштові марки - єдині українською мовою - із написом «Пошта УСРР» із доплатою в карбованцях на «Допомогу голодуючим».

Уряд УНР у вигнанні продовжував випускати марки в кін. 1940-их - на поч. 1950-их pp. у Німеччиниі (у 1930-их pp. вийшло кілька випусків у Варшаві) і закликав емігрантів додатково оплачувати кореспонденцію марками УНР.

Лише 1992 року в Україні почали друкуватися власні марки незалежної держави.

/Files/images/PA030011.JPG