• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини бібліотеки
  • «ВІДРОДЖЕНА СВЯТИНЯ – ЗНАМЕНО УКРАЇНИ» (ДО 100 РОКІВ ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТРИЗУБА ДЕРЖАВНИМ ГЕРБОМ УКРАЇНИ)

«ВІДРОДЖЕНА СВЯТИНЯ – ЗНАМЕНО УКРАЇНИ» (ДО 100 РОКІВ ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТРИЗУБА ДЕРЖАВНИМ ГЕРБОМ УКРАЇНИ)

2018-02-23

/Files/images/P2230061.JPG

25 лютого 2018 року відзначатимемо 100 років, відколи Тризуб став державним гербом УНР. Він є давнім українським символом. Його найдревніше зображення, віднайдене археологами, датується X століттям. Припускають, що це був магічний знак роду, оберіг. Відомо до 40 його тлумачень: тризубець, підсвічник-трикірій, сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, триєдина жертва в ім’я перемоги життя над смертю... Є також гіпотеза, що це знак триєдинства світу та поєднання символів поширених колись культів сонця і якоря.

У давній Русі Тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його численні зображення віднайдені на тогочасних монетах (срібляниках і златниках), печатках, посуді, надгробках, цеглі, актових печатках, перснях-печатках, злитках-гривнах, зброї, спорядженні, товарних пломбах. Цей символ власності та влади переходив із покоління в покоління, видозмінюючись, аби кожен представник роду мав індивідуальну емблему (наприклад, попередники київського князя Володимира Святославича мали двозубці). Навершя у формі князівського знака було головним елементом давньоруських стягів. Особливо багато артефактів – за період князювання Володимира Святославовича (на київському престолі приблизно від 980 року). Тому Тризуб і вважається знаком князя Володимира Великого.

Протягом багатьох століть на землях Русі було поширене зображення Тризуба. Після занепаду роду Рюриковичів воно поступово витіснилося. Від XІV століття входять в ужиток територіальні знаки, наприклад у Києві – з архистратигом Михаїлом, Володимирі-Волинському – зі святим Георгієм, Луцьку – святим Миколаєм, Львові – левом.

Основні тези:

· У часи Української Народної Республіки Тризуб затверджено державним гербом України, що підкреслює спадкоємність із попередніми періодами української історії.

· У ХХ столітті Тризуб став символом боротьби українців за незалежність. Радянська тоталітарна система затаврувала його як «націоналістичний знак». Використання Тризубу в СРСР заборонялося, «винуватців» жорстко карали.

· Відновивши незалежність у 1991 році та обравши Тризуб державним гербом, Україна продемонструвала наслідування традицій Української Народної Республіки.

· Російська агресія в Криму і на сході України розпочалася із знищення Тризуба як маркера української ідентичності.

· Тризуб об’єднує українських патріотів, які сьогодні захищають наш суверенітет і територіальну цілісність України.

· Для українців у всьому світі Тризуб символізує зв’язок із Батьківщиною.

Відчути атмосферу визначальної історичної події дозволяє книжкова виставка «Відрождена святиня – знамено України», яку підготувала бібліограф Демченко В.А. в інформаційно - краєзнавчому відділі КЗК «Апостолівська міська бібліотека». Центральним експонатом тематичної виставки є зображення Герба та текст Постанови Верховної Ради України «Про Державний Герб України». В книгах, поданих на виставці, простежується шлях знаку тризуба від містичного символу напівлегендарних часів до національного символу та Державного Герба України. Запрошуємо всіх бажаючих до нашої книгозбірні!

/Files/images/28167420_968522303302404_6266464853390458846_n.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 248

Коментарi