• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Новини бібліотеки
  • «Українська держава була і є – Володимир Винниченко» (2017 рік – Рік Української революції 1917-1921 років)

«Українська держава була і є – Володимир Винниченко» (2017 рік – Рік Української революції 1917-1921 років)

2017-11-07

/Files/images/DSCN3073.JPG

Володимир Кирилович Винниченко був першим керівником українського уряду. Його знала Європа: п’єси ставили провідні театри Парижа, Відня, Берліна. Його прозою зачитувалися. Одного разу поринувши в його жагучі очі, жінки не мали сил його забути.

Він дуже хотів України. Так, щоб вона була завжди біля його плеча. Помилявся, сахався врізнобіч, але… «Сонячну машину» — перший український фантастичний роман — присвятив «…моїй сонячній Україні».

Одразу після Лютневої революції Винниченко повернувся до України й розпочав активну політичну діяльність. Був обраний до складу Центральної Ради, затим очолив Генеральний секретаріат (уряд) і водночас став генеральним секретарем внутрішніх справ. Йому належить авторство всіх декларацій і переважної частини законодавчих актів УНР. 10 червня 1917 р., на 2-му Всеукраїнському військовому з'їзді, він проголосив I Універсал Центральної Ради, а 26 червня 1917 р. - Декларацію Генерального секретаріату, яка визначала курс Української Центральної Ради на цілковиту автономію України.

22 серпня 1917 р. Центральна Рада ухвалила Конституцію УНР. Її називають Конституцією Грушевського, але й Винниченко неабияк доклався до створення доленосного документа. Після захоплення влади у Петрограді більшовиками Центральна Рада 22 січня 1918 р. ухвалила IV Універсал, який наголошував: «…однині Українська Народня Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу».

У серпні 1918 р. В.Винниченко очолює опозиційний до режиму П.Скоропадського Український національний союз, наполягає на відновленні УНР та створенні її найвищого органу – Директорії. 14 листопада 1918 р. стає головою Директорії. За два місяці до від’їзду в його щоденнику з’являється запис: «Нехай український обиватель говорить і думає, що йому хочеться, я їду за кордон, обтрушую з себе всякий порох політики, обгороджуюсь книжками й поринаю в своє справжнє, єдине діло — літературу… Я їду як письменник, а як політик я всією душею хочу померти»…

У Відні за короткий час В.Винниченко написав мемуари у трьох томах «Відродження нації (Історія української революції: марець 1917 р. — грудень 1919 р.)» — чи не найвідомішу працю, яка дає неоціненну можливість осмислити і бодай спробувати зрозуміти складні політичні процеси, що тривали в Україні часів Національної Революції.

Винниченкові були справді близькі комуністичні погляди, а це навіть запланував створити нову партію, чия програма в соціальному сенсі мало чим відрізнялася би від більшовицької, тільки була б дещо «національнішою», вкоріненішою в українську історію. Наприкінці 1919 р. намагається втілити свою ідею: полишає УСДРП і створює Закордонну групу українських комуністів та її газету «Нова доба», де оприлюднює маніфест «До класово несвідомої української інтелігенції», в якому оголошує про свій перехід на комуністичні позиції.

Володимир Кирилович Винниченко помер 6 березня 1951 р., залишивши по собі велику творчу спадщину. Це найвідоміший його роман у трьох томах «Відродження нації»; романи «Чесність з собою», «Записки кирпатого Мефістофеля», «Лепрозорій», «Божки», «Хочу!». Це драми «Дисгармонія», «Великий Молох», «Щаблі життя», «Memento», «Базар», «Брехня», «Чорна Пантера і Білий Медвідь», «Між двох сил» та інші. Це високомайстерні оповідання, публіцистичні твори й безцінні «Щоденник» та епістолярій.

Володимир Винниченко, як виявилося, опосередковано вплинув на події, які мали доленосне значення для життя в СРСР. Перший секретар ЦК КПРС Микита Хрущов не раз говорив, що в юності захоплювався творами Винниченка, й що образ головного героя оповідання «Талісман» надихнув його виступити з вікопомною промовою на ХХ з'їзді КПРС, яка поклала початок розвінчання культу особи Сталіна.

Вшановуючи видатну постать Володимира Кириловича в читальному залі КЗК «Апостолівська міська бібліотека» бібліографом Демченко В.А оформлена виставка – портрет «Українська держава була і є – Володимир Винниченко». На виставці представлені короткі відомості про українського письменника та політичного діяча, збірки творів та книги присвячені Володимиру Винниченко.

Кiлькiсть переглядiв: 267

Коментарi